sobota 29. října 2016

Knižní listopadovky

Zimní večery jsou před námi a jak nelépe je využít, než zachumlaní pod dekou s knihou a plápolajícícm ohněm v krbu? Pro některé je právě toto roční období časem depresí a nervů, a proto se podělím o zaručený lék. Společnost mi totiž dělají stránky fantasy knih, kde nic není nemožné.


Pojďme si spolu tedy říct, co nás čeká v listopadu. Samozřejmě jsem sepsala jen úzký výběr knih, které vyjdou na začátku listopadu. Ty, co mě zaujaly svoji obálkou, anotací, nebo jsou již pokračováním zaběhnutých sérií. Zároveň shrnu právě vyšlé přírůstky měsíce říjen. 

Už si děláte seznam? Ne? Měli byste...:)

Začněme vydavatelstvím Fantom Print, které si na druhého listopadu přichystalo románovou adaptaci filmu. Ocení jej především fanoušci fantasy hry Warcraft. Kniha Warcraft: První střet navazuje na román Durotan, jehož děj předchází filmu. Nemyslete si však, že když jste viděli film, pak víte vše. Psaný příběh dává autorce Christie Golden nové možnosti, jak odkrýt svět Azerothu. Oproti filmu je zde více prostoru pro detaily, které jsou rozvinuty právě na papíře a možná divákovi doplní kde jaké mezery. 

Anotace: Azeroth se ocitá ve válce, když do něj magickým portálem vtrhnou krvelační nájezdníci – orkská Horda, která utíká ze svého chřadnoucího domova Draenoru a chystá se obsadit nový svět a zotročit jeho obyvatele. Lidé se ale nemíní vzdát bez boje a orkské sekery a vlčí jezdci se brzy poměří se stromwindskými meči, trpasličí pistolemi a dalaranskou magií. Temná síla, která zničila Draenor, však pronikla i do nového světa a tu nedokáží zastavit žádné bitvy, ale pouze spolupráce čtyř hrdinů z obou stran fronty. Orkský náčelník, opovrhovaná míšenka, zahořklý rytíř a zneuctěný mág musejí spojit síly a postavit se samotnému Gul‘danovi, zlověstnému vůdci Hordy. Pokud ho nedokáží porazit, Azeroth a všechny jeho obyvatele, staré i nové, čeká pomalá smrt…

Z vydavatelství Coo Boo se nejvíce těším na pokračování série Skleněný trůn vyprávějící fantastický příběh nejslavnější nájemné vražedkyně Celaeny Sardothien. Již čtvrtý díl Královna Stínů by měl vyjít 14. listopadu s krásnými více jak šest seti stránkami. 

Anotace: Ztratila všechny, které milovala. Celaena Sardothien se vrací zpátky do říše a jediné, po čem touží, je pomsta. Brzy si ovšem uvědomí, že ve hře je mnohem víc – musí osvobodit prince Doriana, kterého pomocí magie ovládá král ze skleněného hradu. Musí zjistit příčinu královy moci! Ale hlavně nesmí zklamat svůj lid, který do ní vložil veškeré naděje.


Jako další mě zaujala kniha Pasažérka od autorky Alexandra Brackenová. Vybrala jsem si ji právě podle anotace. Jedná se o mrazivý příběh s tématikou cestování časem, lidech s magickými schopnostmi a hrou o život. Vychází už v pondělí 31. října!
Anotace: Ztratila vše, co znala a milovala… Etta se proto vydává do neznámé země, kde se seznámí s Nicholasem, který uniká z dosahu mocného rodu v Koloniích. Navíc jí začnou pronásledovat agenti usilující o její život. Etta tak zjistí, že zdědila zvláštní schopnosti, o kterých nikdy neslyšela. Aby ochránila své tajemství i svůj život, bude muset cestovat nejen mnoho mil od domova, ale i do minulosti… Nepřátelské rody se ale nevzdávají a chtějí její moc!

Že může oheň mrazit, o tom nás přesvědčí autorka  Amanda Hockingová. Knihou Mrazivý oheň se čtenář vrací zpět do světa Tryllů. Tentokrát však začíná novou sérii Kroniky Kaninu. Knihu jsem přidala na seznam listopadovek především kvůli její obálce, která mě velmi zaujala a trochu připomíná červenou karkulku v zasněžené zemi. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví. A co na to říci jiného, než že jde o trochu neotřelý způsob, jak představit svět trolů, kteří jsou docela podobní lidem, jen trochu více výjimeční.

Anotace: Bryn Avenová mezi Kaniny nikdy tak úplně nezapadala. Díky svým blond vlasům a modrým očím se vždy cítila jako outsi- der – s nečistou krví neschopná si získat respekt a postavení. Ale je odhodlaná prokázat svou loajalitu království, které milu- je. Jejím snem je stát se členkou elitní královské gardy a nic jí nesmí stát v cestě... ani city, které chová ke svému šéfovi, Ridleymu Dresdenovi. Jakýkoli vztah mezi nimi je naprosto vyloučený, ale Bryn si nemůže pomoct. A začíná mít pocit, že i on k ní něco cítí. Mezitím na království někdo zaútočí – to prověří Bryninu sílu jako nikdy předtím. Konečně má příležitost konfrontovat Konstantina Blacka, zrádce, který se před pěti lety pokusil zavraždit krále. Jen Bryn ho může zastavit, ale riskne vše, jen aby ochránila království, které ji není ochotno přijmout takovou, jaká ve skutečnosti je?

 Poslední dvě knihy z listopadovek jsou z dílny nakladatelství Argo. Populární autor Paulo Coelho se tentokrát pustil do románového zpracování nejslavnější kurtizány Mata Hari. 
 
Anotace: Ve Vyzvědačce ožívá skutečný příběh Mata Hari, slavné kurtizány obviněné ze špionáže, která byla před sto lety popravena pro velezradu. Mata Hari byla tanečnice, šokující a těšící publikum za první světové války, a stala se důvěrnicí některých z nejbohatších a nejmocnějších mužů té doby. Odvážila se překonat moralismus a provinční mentalitu počátků 20. století, ale nakonec za to zaplatila vlastním životem. Když v pařížském vězení čekala na popravu, jedním z jejích posledních přání bylo pero a papír, aby mohla psát dopisy...

A jako poslední připomínám všem fanouškům Hry o trůny, že druhého listopadu vyjde kniha Darebáci. Vznikla spoluprací autora série Písně ledu a ohně G. R.R. Martina a editora Gardnera Dozoise. 

Anotace: Pokud jste si oblíbili fantastiku, která není pouze černobílá, pak vás antologie veleúspěšného spisovatele George R. R. Martina a uznávaného editora Gardnera Dozoise odmění množstvím jemných odstínů šedi. Jedenadvacet zcela nových povídek od autorských hvězd vás potěší i ohromí záludnými zvraty, dobrodružstvím i napětím. Sám George R. R. Martin nabídne zbrusu nový příběh, mapující osudy jednoho z největších ničemů z historie jeho Písně ledu a ohně a Patrick Rothfuss nám odkryje tajemství jedné z oblíbených postav své Kroniky královraha. Ovšem dočkáme se i u nás dosud nevydaných příběhů z pera mnoha dalších mistrů fantastického žánru, mezi něž bezesporu patří kupříkladu Neil Gaiman, Joe Abercrombie, Scott Lynch, Cherie Priestová, Garth Nix, Daniel Abraham, Michael Swanwick a Connie Willisová. Každý, kdo v dobrodružných příbězích z fantastických světů občas držel palce sympatickým darebákům, si rozhodně přijde na své. . .


Na kterou knihu se v listopadu těšíte nejvíce právě vy, dostala se některá z výše zmíněných na Váš seznam?

čtvrtek 20. října 2016

O krásce a zvířeti trochu jinak

,,Chlapec naposledy vydechl a jeho ruka zůstala bezvládně viset v mých prstech. 
Já ho přesto nepouštěla a hladila jsem ho po vlasech, dokonce i poté, 
co ho Tamlin pustil a ustoupil o pár kroků od stolu. 
Cítila jsem, jak se na mě dívá, ale ruku mrtvé víly jsem držela dál. 
Netušila jsem, jak dlouho trvá, než duše v těle pohasne. 
Stála jsem v kaluži krve, dokud nevychladla, a držela jsem 
chlapcovu hubenou ruku a hladila ho po vlasech, a v duchu jsem se ptala, 
jestli věděl, že lžu, když jsem přísahala, že získá zpět svá křídla, a jestli je opravdu znovu získal, ať už se odebral kamkoli..."

(MAAS, Sarah J. Dvůr trnů a růží, s. 161)




Autor: Sarah J. Maas
Originální název: A Court of Thornes and Roses 
Série: Dvůr trnů a růží (1.)
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo


Anotace


S mladičkou Feyre se ocitáme v zemi zvané Prythian. Rozdělena je na dvě hlavní území - Říši smrtelníků a víl, nadpozemských bytostí mnoha podob oplývající nebezpečnými silami. Devatenáctiletá dívka se po smrti matky a zmrzačení otce stala jedinou živitelkou rodiny. Její sestry mají totiž až moc vytříbený vkus. Feyre je tak jediná, kdo obstarává jídlo lovem. Jednou při své několika hodinové seanci v zimě a na sněhu narazí na kořist, která by znamenala plné břicho a teplo pro její rodinu. Laň neviděla v těchto končinách už pěkně dlouho. Odhodlaná neodejít domů s prázdnou, utká se kvůli tomuto jedinečnému úlovku s jiným predátorem, který si na laň bude klást také nárok - s vlkem. Ukáže se však, že nešlo o obyčejného vlka. Feyre zabila vílu, která se vydala do říše smrtelníků v podobě zvířete.


Dívka pozná svoji chybu, když ji za trest odvleče za zeď jiný podivný tvor. Ocitá se tak v úplně jiném světě a musí se naučit žít mezi vílami, kterým vládne Tamlin. Mocný, děsivý a nesmrtelný. Feyre od malička vštěpovali nenávist vůči těmto bytostem, ale co má udělat, když se tento cit pozvolna začne přetvářet v něco jiného, lásku? Má se tomu poddat a bojovat za ten tajuplný a pro smrtelníky nehostinný svět nebo nový cit ke svému únosci zapřít a utéct?



Pohádka naruby 



I když všichni dobře známe příběh Krásky a zvířete, ze začátku jsem si tento námět moc nepřipouštěla. Ba ani jsem netušila, jak detailně jej autorka nakonec využije. Když příběh v druhé polovině knihy začal gradovat a konečně se tam vmísila ona pohádková kletba, zůstala jsem koukat doslova s otevřenou pusou. Velmi příjemně mě to překvapilo a všechno do sebe najednou perfektně zapadalo. To, jak byla kletba podána a v jaké chvíli, mě naprosto uchvátilo. Z počátku opravdu nevypadalo, že by tam tento motiv mohl nějak více fungovat, a proto je klasický námět nakonec velice vítaný.

Kniha má přes čtyři sta stran a každá je svým způsobem poutavá. Na každé stránce nenajdeme akci, ale také popisy, jemné detaily, kterých je potřeba si všímat. Hodně času autorka věnuje rozvíjejícímu se citu mezi Feyre a jejím pánem Tamlinem. Někdo by mohl říci, že jejich vzájemné sympatie jsou trochu nepochopené vzhledem k poměrům ve světě a podvědomí o těchto vznešených bytostech u obyčejných lidí. Přesto tahle část v knize je potřebná a mně vůbec nevadila. 

Oblíbenou pasáží se pro mě staly slavnosti v říši víl. Noc ohňů neboli Calanmai je jednou z událostí vílí mytologie v příběhu. Oznamují začátek jara a v knize jsou tyto slavnosti zakončeny Velkým obřadem. Feyre byl vstup na tuto událost zakázán z jednoho prostého důvodu. Bylo by totiž hned jasné, koho by si Tamlin k rituálu nejraději vybral. Kdo ví, jestli by tím Feyre vyděsil nebo naopak. Ale je jisté, že když někomu výslovně zakážete vstup, udělá právě pravý opak. Tato část příběhu je moje oblíbená. Mezi hlavními postavami to pořádně zajiskřilo a uvolnilo napětí.


Mužský protějšek krásky?


Z postav mě nejvíce zaujal charismatický Tamlin - zvíře, i když já osobně bych ho spíše označila za krasavce. Zdá se, že kvůli absenci své někdejší moci působí zlověstně jen z vyprávění jiných. Naopak pro hlavní hrdinku je to spíš on, kdo je jejím zachráncem. Působí vznešeně, trochu tajemně a představuje zlomeného muže - vílu, který vlastně není tak hrozivý, jak si Feyre zpočátku myslela. Prostě ideální kandidát na záchranu!

Menší výtku mám k mentální nedospělosti hlavní hrdinky. Ze začátku se mi zdála tak trochu plastická. Nedokázala jsem jí uvěřit tu nehoráznou kuráž a tak trochu nezdravé sebevědomí, když prostředí, ve kterém vyrůstala a okolnosti, které ji přiměli k lovu, nasvědčovali naopak o skromnosti a laskavosti. Ostře se vyhoupla až tehdy, kdy se ocitla na nepřátelském území. Jakoby si najednou uvědomovala vlastní důležitost v celém příběhu. Představovala zde jediného smrtelného člověka, obklopená byla jen magickými bytostmi, kde každý měl nějakou nebezpečnou moc a fakt, že si i v této říši hraje sama od sebe na hrdinku, mi přišel trochu nereálný. Tipovala bych, že v takové chvíli bude, jak se říká, "držet pusu a krok".  Ale to se nestalo a zase na druhou stranu musela projevit trochu odvahy, měla-li být tou, která prolomí kletbu. 


Celkový dojem?

Plusové body dávám autorce za to, že nechala hrdinku projít růžemi a zároveň i trním, jak napovídá název, a dohnala ji až na pokraj smrti kvůli lásce. Což je opět motiv hodný pohádek.  

Řekla bych, že v této knize platí "zlatý střed", konec knihy byl už trochu více předvídatelný a také vleklý řekla bych. Akce tam nechyběla, ale vše se prodlužovalo a natahovalo. Každopádně se mi to, jak se autorka nově zhostila klasické pohádky, velmi zamlouvalo. Některé strany jsem doslova hltala, u jiných jsem koulela očima a u některých jsem se i zasmála či naopak byla ohromená. Z mého čtenářského zážitku bych řekla, že kniha obsahuje od všeho kousek a každý by si v ní mohl najít tu svoji růži.

Rozhodně se těším a nenechám si ujít další pokračování, které by mělo vyjít v roce 2017. 

neděle 9. října 2016

Zdravotní sestra ve spárech dávných časů



 "Otevřela jsem údivem ústa. ,,Čarodějnice? Ty, ty se mě na to ptáš?" Myslela jsem, že žertuje. Ale nežertoval. Vzal mě za ramena a pevně je stiskl. Upřeně mi hleděl do očí, jako by v nich hledal odpověď. ,,Musím se na to ptát, Claire! A ty mi to musíš říci!" ,,A kdybych byla?" procedila jsem skrze zaťaté zuby. ,,Kdyby sis myslel, že jsem čarodějnice, přišel bys pro mě?" ,,Šel bych s tebou i na hranici!" vykřikl vášnivě. ,,A také do pekel, kdybych musel..."
(GABALDON, Diana. Cizinka, s. 461)


Cizinka od tehdy neznámé spisovatelky Diany Gabaldonové vyšla ve Spojených státech v roce 1991, my jsme na překlad prvního dílu čekali skoro dvacet let. Měla přes 600 stran a knihkupci si lámali hlavu do jakého žánru knihu zařadit. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč stoletími. Cizinka je jen jednou knihou z osmidílné série knih (česky vyšlo Vážka v jantaru, Mořeplavec, Bubny podzimu, Hořící kříž). 


O čem Cizinka je?

Po přečtení prvních stránek čtenáře kniha vtáhne do roku 1945. Do doby bezprostředně po druhé světové válce. Svět je v rozkladu a lidé se snaží navázat na životy před válkou. Od knihy nečekejte žádné dobové popisy hrůz spíše romantický, historický a dobrodružný příběh s ochutnávkou motivů sci-fi.

Hlavní postavou knihy je zdravotní sestra Claire Randallová a její manžel Frank. Společně se vydávají na druhou svatební cestu do Skotska. Claire a Frank jsou jako jiní oběti války, ta jim vzala a poznamenala část jejich životů, a proto se rozhodli začít společný život od začátku a konečně se blíže poznat. 



Ve Skotsku se ubytují ve vesničce, která nabízí divou romantickou přírodu, bohatou historii a mýty. Tato tajemná vesnička je pro Claire místem duševního odpočinku a při svých cestách krajinou objeví jeden ze starověkých kamenných kruhů (podobný Stonehenge). Claire pátrá po historických faktech vzniku kamenů a zjišťuje, že kameny provází řada mýtů a magická moc. Nejsou to jen povídačky? Opravdu kameny dokáží překonat neskonale velké časové bloky a přenést člověka na jiné místo? To musíte zjistit sami. 

Kniha vyniká pestrostí děje a barvitým líčením
Čtenář může mít pocit, že autorka knihy je „drbna“, která se snaží zaučit mladé a nezkušené v sexu. Claire chodí po Vysočině a Skotové, i když ji považují za cizinku a špiona, jí ochotně vykládají své životy.

Díky knize se člověk přiučí i mnoha latinským názvům rostlin, biologii, léčitelství, historii, a to vše drží příběh pevně pohromadě. Historickému příběhu vládne sebevědomá žena Claire, která se pohybuje v drsném světě, kde platí kruté tresty, vládne bezpráví a vynálezy 20. století jsou zapovězeny. Putování ji zavede do 18. století. V této době byly ve společnosti nastoleny zcela odlišné společenské poměry mezi vrstvami a i mezi mužem a ženou. Lidé věřili v pověry, k léčbě nemocí se používalo prášku z lidské lebky, sušené ropuchy a odvarů z rostlin. Diana Gabaldon knihu takovými informacemi úplně napěchovala. 
 
Není hrdinka jako hrdinka
Postava Claire není nesoběstačná chudinka, ale hrdinka, která si se vším ví rady a dokáže se postavit s nadhledem svému osudu. Vládne zdravým rozumem, nebrečí nad rozcuchanými vlasy nebo zlomeným nehtem a zařídí se podle situace. Claire je rebelka mezi hrdinkami, dříve by taková žena byla jednoznačně prohlášena za čarodějnici a upálena. Autorka Cizinky se prostřednictvím postavy Claire snaží světu ukázat, že i žena může mít vlastní názor a postavit se dobovým konvencím. Samozřejmě víme, že se jedná o fikci, jinak by na hranici opravdu skončila. Barvitý popis přírody a okolí, historickou hloubku a psychologickou propracovanost charakterů mají všechny postavy v Cizince. 

Cizinka vyniká poutavým dějem, který je rozplétán postupně v celé knize, vše zapadá samovolně do sebe a to i přes jeho složitost, protože není vyprávěn v chronologickém pořadí. Čtenáři při četbě může chvíli trvat, než se zorientuje ve spletitém množství jmen a navštívených míst. Úskalím knihy je střídání historických období a podobnost jmen, ve kterých se může čtenář jednoduše ztratit a občas bude tápat a vracet se stránkami v ději nazpět. 


Autor recenze: Anna Jarošová

Na motivy knihy se natáčí stejnojmenný seriál. Odvysílány byly zatím dvě série, třetí se objeví na televizních obrazovkách v příštím roce. Televizní série je věrnou kopií knih a dokáže popisům Diany Gabaldon vdechnout nový život.